İzlenmesi Gereken 10 Güney Kore Filmi


Sinema denince akla devasa bütçeli yapımlarıyla ilk başta Hollywood gelse de aslında o görkemli bütçelerin perdelediği bir kısırlık söz konusu. Özgünlük ve yenilik  konusunda oldukça sıkıntıda olan Hollywood, belki gişe olarak halen başarılı olarak görülse de dikkatli sinemaseverler vizyona giren yapımların benzer senaryolara dayandığını ya da daha önce tutmuş filmlerin seri haline getirilip suyunun çıkarıldığını göreceklerdir. Ayrıca bir başka yöntem de ABD dışı film ekollerinde popüler olan ya da oldukça özgün senaryolara sahip olan yapımların uyarlamasını (remake) yapmak. Benim şahsi kanaatim uyarlama yerine filmin orijinallerinin daha başarılı olduğu yönünde.

Bu kadar lakırdıyı Uzak Doğu sinemasında güzide bir yere sahip olan Güney Kore sinemasına ulaşmak için ettim. G. Kore sineması Hollywood’un uyarlama yapmayı sevdiği bir sinema. Biz de Hollywood’un izinden gidelim madem. Kendimce bir izlenmesi gereken film listesi yaptım ve filmleri 2000 sonrası yapımlardan seçtim. Buyurun…
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İntikam Üçlemesi:
Boksuneun naui geot (Sympathy for Mr. Vengeance) (2002)
Oldeuboi (Oldboy) (2003)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (2005)

Oldboy, G. Kore sinemasının en popüler filmi oldu ve bence övgüyü sonuna kadar hak eden bir başyapıt. Ancak “İhtiyar Delikanlı” aslında yalnız değil, yönetmen Park Chan-wook her biri ayrı güzellikte bir intikam üçlemesi çekti. Bu üçleme mutlaka izlenmeli.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring) (2003)

Kim Ki-duk G.Kore sinemasının en yetenekli yönetmenlerinden biri. “İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış... Ve İlkbahar” yönetmenin ve ülkesinin en başarılı ve popüler filmlerinden. Issız bir adada bir rahibin öğrencisine verdiği dersler konu ediliyor filmde. Çok sıradan gibi gelen konu ne kadar güzel işlenebilir, bu film gerçekten bunun dersi niteliğinde.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Bin-Jip (2004)

“3-Iron” ve “Boş Ev” olarak da bilinen film de Kim Ki-duk eseri. Özgünlük konusunda benim favorim olan film çok ilginç bir hikayeye sahip. Boş olduğunu bildiği evlere girip evdeki bozuk eşyaları tamir eden ve evde birkaç gün kaldıktan sonra başka bir eve geçen ilginç bir gencin sessiz ve dingin ve bir o kadar da enteresan macerası.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Yeopgijeogin geunyeo (My Sassy Girl) (2001)

Hollywood’a da uyarlanan romantik komedi gerçek bir hikayeye dayanıyor. “Hırçın Sevgilim” adıyla ülkemizde gösterilen filmde iki sevgilin sıra dışı maceraları anlatılıyor. Alıştığımız ve belki de bıktığımız basmakalıp romantik komedilerden ayrılmasıyla ilgiyi hak ediyor.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Taegukgi hwinalrimyeo (The Brotherhood of War) (2004)

Yönetmenliğini Je-gyu Kang’ın yaptığı film bizim de zamanında dahil olduğumuz ünlü Kore Savaşı’nı konu ediyor. İki kardeşin savaş esnasında yaşadığı ilginç hikayesi üzerine olan film, usta işi savaş sahneleri ve savaşı her yönüyle ele alabilmesi ile bence klasikler arasında yerini alabilecek kalitede. Düşman kardeşler Kuzey ve Güney Kore’nin savaşı iki kardeş özelinde son derece güzel ve derinlikli işlenmiş.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------Nae meorisokui jiwoogae (A Moment to Remember) (2004)

“Hatırlanacak Bir Anı” adıyla da bilinen film duygusal aşk filmlerini sevenler için birebir. Tabii hikaye sıradan değil. Çağımızın en acımasız hastalıklarından olan alzhemier’ın aşka etkisini gerçekten içten bir şekilde işliyor film. Belki akla hemen The Notebook geliyor ama farklı olarak Alzheimer’lı aşık yaşlı değil henüz 27 yaşında.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------Salinui chueok (Memories of Murder) (2003)

“Cinayet Günlüğü” senaryosu gerçek olaylara dayanan bir polisiye. Başkent yakınlarındaki bir taşra kasabasında yağmurlu günlerde işlenen esrarengiz kadın cinayetlerini çözmeye çalışan iki polisin başından geçenler anlatılıyor. Bu polislerden ilki yakaladıkları şüpheliyi hemen suçlu olarak damgalamak isteyen ve şiddetle itiraf almaya çalışan “geleneksel” polis ve başkentten bu işin çözülmesine yardımcı olması için yollanan şüpheliden delile değil delilden şüpheliye ulaşmaya çalışan analitik düşünce tarzına sahip polis. Ancak olaylar çetrefilleştikçe yavaş yavaş rollerin değişmeye başladığını görürüz.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ajeossi (The Man From Nowhere) (2010)

Jeong-beom Lee'nin hem yazıp yönettiği film çok sağlam aksiyonla örülü bir polisiye. "Man On Fire" tarzı amansız bir takip ve hesaplaşma, Bourne serisi tarzı esrarengiz bir adamın ustalık kokan yakın dövüş sahneleri ve "Kill Bill"vari tek mekan içerisinde geçen kanlı ama estetize toplu dövüş sahnesi ile seyircinin ilgisini üst düzeyde tutabilen bir film.
Filmin senaryosunda artık bize klişe gelen ögeler olsa da uygulama başarılı olunca pek bunlara takılmadan izleniyor.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Diğerleri:
Gwoemul (The Host) (2006)
Chugyeogja (The Chaser) (2008)
Joheunnom nabbeunnom isanghannom (The Good, the Bad, the Weird) (2008)
Bakjwi (Thirst) (2009)
İzlenmesi Gereken 10 Güney Kore Filmi İzlenmesi Gereken 10 Güney Kore Filmi Reviewed by Sinema Eleştirmeni on Salı, Mayıs 15, 2012 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.