Dünya Çapında En Çok İzlenen 10 FilmDünya çapında en yüksek gişe hasılatı yapan filmler seyircilerin eğilimleri ile ilgili ipuçları taşıyan önemli göstergelerden biri. Peki bu en yüksek hasılat yapan ilk 10 film listesinde göze çarpan detaylar neler, kısaca bir bakalım:
 • James Cameron listeye iki filmiyle giren tek yönetmen olmasıyla diğerlerinden ayrılıyor. 3 boyut teknolojisinin beyaz perdede yaygınlaştıran Cameron bunun meyvesini iki filmiyle de almış görünüyor. (“Titanic” de 3 boyutlu versiyonuyla yeniden gösterime girmişti.)
 • Listedeki 5 film serilerinin (şu an için) son filmi: Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2, Iron Man 3, The Lord of the Rings: The Return of the King, Skyfall, The Dark Knight Rises. (Şimdilik) 2 film de yapımlarına başlanan serilerin başlangıç filmi: Avatar, The Avengers. (Bununla birlikte The Avengers öncül niteliğindeki birçok filmdeki karakterleri aynı hikayede birleştirdiği için devam filmi olarak da görülebilir.)
 • Listedeki filmler yüksek bütçeleriyle dikkat çekiyor. 10 filmin ortalama yapım bütçesi yaklaşık 200 Milyon Dolar. “Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2” en yüksek, “The Lord of the Rings: The Return of the King” en düşük bütçeli film.
 • “Titanic” ve “Skyfall” dışındaki filmler fantastik ve bilim-kurgu senaryolara dayanıyor. Ülkemizin aksine sadece komedi tarzındaki filmler (“Frozen” müzikal-komediydi) listede yer almıyor.
 • “Avatar” ve “Titanic” dışındaki filmler popüler olmuş kitap (hikaye/roman), çizgi roman ya da diziden uyarlama.
 • Listeye en son giren film olan “Frozen” animasyon türündeki tek yapım.
 • 1997 yapımı “Titanic” dışındaki filmler 2000’lerde vizyona girmiş. Hatta 2003 yapımı “The Lord of the Rings: The Return of the King”i de dışarıda bırakırsak diğer 8 film son 5 sene içerisinde vizyona girmiş.
 • İlk 10 filmin toplam hasılatı yaklaşık 14,7 Milyar Dolar.
 • “The Dark Knight Rises” dışındaki filmler toplam 53 dalda Oscar’a aday gösterilmiş. 4 film hiç ödül kazanamazken, 5 film toplam 29 dalda ödül kazanmış: Avatar, Titanic, Frozen, The Lord of the Rings: The Return of the King, Skyfall.
 • “The Dark Knight Rises”, "The Lord of the Rings: The Return of the King" ve "Skyfall" dışındaki yedi filmin 3 boyutlu versiyonu gösterime girdi.


Dünya Çapında En Çok İzlenen 10 Film Dünya Çapında En Çok İzlenen 10 Film Reviewed by Sinema Eleştirmeni on Perşembe, Mayıs 22, 2014 Rating: 5

3 yorum:

 1. son 5 yıldaki bu yükselişin en büyük sebebi bana göre reklam bütçelerine ayrılan miktarın artması.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haklı olabilirsiniz reklam bütçeleri sürekli artıyor. Ancak sadece reklamla da sınırlı değil bu yükseliş.

   Sil
 2. BİTANE TÜRK FİLMİ YOK ADAMLAR İŞİ BİLİYOR

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.